Škola
>
Mladí šachisti na medzinárodnom turnaji v maďarskom Jászbéreny, 30.9.2009
12.01.2010 13:24 - Mgr. Adriana Šüdiová
Do súťaže sa zapojilo 132 detí zo štyroch štátov, Rumunska, Srbska, Slovenska a Maďarska. Naši žiaci sa držali statočne, najlepšie sa umiestnila žiačka ZŠ Škultétyho Kristína Štreicherová, ktorá v najťažšej vekovej kategórii, hoci navštevuje len 7. ročník, obsadila 4. miesto, od tretieho miesta ju delili „len“ pomocné body.
 V auguste tohto roka podpísal primátor mesta Topoľčany Ing. Peter Baláž spoločne so svojím partnerom v Maďarskom meste Jászberény zmluvu o spolupráci v oblasti školstva, kultúry a športu.

V tomto partnerskom meste je na veľmi dobrej úrovni šachový klub, ktorý sa príkladne stará o šachovú mládež. Členovia tohto klubu vedú šachové krúžky na základných a stredných školách. Tri roky organizovali šachový turnaj pre žiakov základných škôl z celej oblasti v tomto roku sa rozhodli rozšíriť tento turnaj  o zahraničných účastníkov. Štvrtý ročník tohto turnaja sa stal medzinárodným turnajom.

Mesto Topoľčany sa rozhodlo, že sa žiaci z Topoľčian zúčastnia tohto turnaja,  a tak začne plniť podpísanú zmluvu medzi partnerskými mestami. Vedúca odboru školstva PaedDr. Martina Mazáňová v spolupráci s riaditeľmi Základnej školy Škultétyho ul. a Základnej školy Tovarnícka ul. realizovali účasť našich žiakov v meste Jászbéreny na tomto medzinárodnom šachovom turnaji, ktorý sa uskutočnil 3. 10. 2009.

Organizátori sa zhostili svojej úlohy veľmi dobre, o deti a pedagogický doprovod bolo veľmi dobre postarané. Navštívili mestskú zoologickú záhradu a prezreli si mesto. Do Maďarska odcestovalo 10 mladých šachistov a 3 pedagogickí pracovníci.

Organizácia samotného šachového turnaja bola na vysokej úrovni. Do súťaže sa zapojilo 132 detí zo štyroch štátov, Rumunska, Srbska, Slovenska a Maďarska.

Žiaci boli rozdelení do štyroch kategórií podľa veku detí. Naše deti štartovali v najstaršej vekovej kategórii, ktorá bola pre žiakov 7. až 9. ročníka.

Súťaž sa hrala Švajčiarskym systémom na 7 kôl, každý žiak mal k dispozícii 15 minút na jednu šachovú partiu. Naše deti patrili v tejto vekovej kategórii medzi najmladšie, pretože väčšina z nich navštevuje 7. ročník základnej školy, a preto to bola pre nich zložitá konfrontácia. Víťaz tejto vekovej kategórie Rumun, Doros Radu, zo Satu Mare má už skúsenosti z majstrovstiev Európy, kde skončil na 4. mieste. Naši žiaci sa však držali statočne, najlepšie sa umiestnila žiačka ZŠ Škultétyho Kristína Štreicherová, ktorá v najťažšej vekovej kategórii, hoci navštevuje len 7. ročník, obsadila 4. miesto, od tretieho miesta ju delili „len“ pomocné body.

Z družobného mesta Jászbereny žiaci odchádzali plní dojmov, nových skúseností, s odhodlaním byť stále lepšími, aby na budúcom 5 . ročníku

boli ešte zdatnejšími súpermi pre všetkých šachistov na tomto turnaji.

Vďaka patrí pánovi primátorovi Ing. Petrovi Balážovi a pani PaedDr. Mazáňovej, ktorí deťom umožnili zúčastniť sa na tomto peknom podujatí. Môžeme ich ubezpečiť,  že peniaze investované do detí a mládeže sú investované najlepšie a v ďalšom období sa určite inou formou mnohonásobne vrátia.